پلاک پهپاد2020-04-14T16:58:02+04:30

ثبت پلاک ملی پهپاد

نماینده کارگروه پهپاد در استان آ.شرقی

شرکت کارتال به عنوان نماینده کارگروه پهپاد اتحادیه صنایع هوایی و فضایی در استان آذربایجان شرقی مفتخر به خدمت رسانی در جهت رفع مشکلات پلاک گذاری پهپاد های غیر نظامی میباشد.

پرسش های متداول

سند و پلاک تجهیزات پروازی غیرنظامی چیست؟2020-04-14T15:46:09+04:30

با دریافت سند و پلاک ملی پهپاد ، پرنده بدون سرنشین شما در طرح ساماندهی ثبت شده و خرید و استفاده از آن از سوی یک مجموعه مرتبط با این حوزه (اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران) (طبق مدارک ارسالی) قانون مند، مورد تایید و قابل استفاده است. سند و پلاک مشخص خواهد کرد، تجهیزات شما به صورت قانونی از چه مجموعه ای خریداری شده است. شخص خریدار آموزش های لازم جهت کار و استفاده از آن را دیده است و همچنین امکان جابجایی آن در فرودگاه های کشور و … وجود دارد. علاوه بر این موارد سند و پلاک پیش نیاز اخذ مجوزهای پرواز از ارگان های مرتبط با توجه به فضای پرواز آن وسیله است. طرح مصوب پلاک ملی پهپاد به صورت زیر می باشد.

 

دریافت (سند و پلاک) مجوزهای حمل و پرواز ربات پرنده2020-04-14T15:46:27+04:30

حوزه تجهیزات تصویربرداری و فیلمبرداری هوایی (هلی شات) یا همان پهپادها و ربات های پرنده غیر نظامی، حوزه بسیار نو، جدید و بکری است. طبیعی است با پیدایش و ظهور چنین حوزه ها و تکنولوژی های بکر، نیازمند تصویب قوانین مرتبط با آن حوزه هستیم و قطعا در سال های اولیه فعالیت، با چالش، معایب و مشکلاتی روبرو خواهیم بود. اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران (کارگروه پهپاد) را می توان اولین مجموعه فعال در زمینه ساماندهی این حوزه در ایران معرفی نمود که به واقع با رویکرد سازنده و عملکردی میدانی وارد این کارزار شد.

اتحادیه در گام اول، فعالان و فروشندگان قدیمی این حوزه را تحت قالب شرکت ها و واحدهای حقوقی به عضویت خود درآورد و شیوه نامه فروش و تحویل این تجهیزات را تحت یک استاندارد مشخص در اختیار آنان قرار داد. در گام دوم با معرفی این شرکت ها و واحدهای حقوقی به علاقه مندان، استفادکنندگان و خریداران این تجهیزات در ایران، طرح ساماندهی این تجهیزات را به صورت عملی شروع نمود. در گام سوم، شخص خریدار می بایست، در قالب یک استاندارد مشخص (تهیه و ارسال مدارک) طبق یک (روش و رویه مشخص) نسبت به ثبت اطلاعات وسیله پرنده خود و دریافت به اصطلاح سند و پلاک اقدام نماید.

با اجرای صحیح این طرح بسیاری از آفت ها مرتبط با این حوزه، رفع شده و خریدار در بستری مشخص و قانون مند در مرحله اول با شناخت واحدهای معتبر حقوقی، تخصصی و معتبر، نسبت به خرید تجهیزات اصیل و سلامت همراه با خدمات و پاسخگویی واقعی اقدام می نماید، وسیله پرنده خریداری شده در سیستم ساماندهی این تجهیزات ثبت شده و برای آن سند و پلاک صادر می گردد.

فرآیند ثبت پرنده های بدون سرنشین چگونه است ؟2020-04-14T15:52:45+04:30
                                                فرآیند ثبت نام در سامانه جامع طرح ساماندهی                                                                         فرآیند ثبت پهپاد در سامانه جامع طرح ساماندهی

 

مبنای قانونی و مقرراتی طرح ساماندهی پهپاد چیست و نهادهای مجری و نظارتی کدام نهادها هستند و تقسیم وظایف چگونه است؟2020-04-14T15:54:16+04:30

مصوبه مورخ ۲۰/۰۴/۹۴ شورای عالی امنیت ملی با موضوع ساماندهی کلیه کاربران، تولیدکنندگان، بهره برداران، فروشندگان و واردکنندگان پهپادهای غیر نظامی و اقلام آن ۲)ماده ۱۲۲ قانون امور گمرکی مصوب هیات وزیران و مجلس شورای اسلامی که در آن ورود هرگونه دستگاههای فیلم برداری، عکس برداری و نقشه برداری هوایی را منوط به مجوز نموده. ۳) قانون هواپیماهای فوق سبک(زیر۶۵۰کیلوگرم) مصوب هیات وزیران سال ۸۶ که ثبت و هماهنگی پرواز انواع وسایل پرنده با سرنشین و بدون سرنشین را تحت نظارت سازمان هواپیمایی کشوری، الزام آور نموده است. نهادهای مجری و نظارتی:طبق مصوبات بند۱فوق و اساسنامه اتحادیه صنایع هوایی و فضایی ایران به عنوان تنها تشکل صنفی و قانونی حوزه هوایی و فضایی کشور، درگاه اجرایی طرح ساماندهی، این اتحادیه(کارگروه پهپاد) و نمایندگان آن در کشور می باشد و نهادهای نظارتی عبارتند از: الف) وزارت اطلاعات ناظر بر واردات، صادرات، تایید صلاحیت اشخاص و شرکتها ب) قرارگاه پدافند خاتم الانبیاء ارتش ج.ا.، ناظر بر پرواز و رعایت حریم های هوایی ج) واحدهای امنیتی-انتظامی فرمانداری ها و استانداری ها و ناجا ناظر بر پرواز در اماکن عمومی و شهرها د) سازمان هواپیمایی کشوری و شرکت فرودگاهها ناظر بر فرایند های فنی و هواپیمایی بالادستی و تطابق فرایند با قوانین هواپیمایی جهانی و کشوری ه) حراست ارگانها ناظر بر انجام فعالیت در حیطه آن ارگانها(از جمله ادارات صداوسیما، ارشاد، آب و برق، نفت، گاز، راه، نقشه برداری، بنیاد مسکن، مخابرات، جهاد کشاورزی، آموزش و پرورش، تربیت بدنی و …)

تفاوت پلاک و مجوز و گواهی خلبانی چیست؟2020-04-14T15:55:06+04:30

پلاک پرنده و شناسنامه مالکیت و دریافت گواهی طی هر دوره آموزشی طبق استاندارد می تواند به هر فرد حقیقی تابع ایران تعلق گیرد ولی تمامی دستگاههای نظارتی و امنیتی برای صدور هر گواهی که حالت مجوز یا شبیه آن را داشته باشد برای شخص حقیقی، ممانعت نموده اند و استدلالشان اینست که ارائه خدمات هوایی، تصویر برداری، آموزش، نقشه برداری و امثال آن فعالیتی شغلی و صنفی است و طبق قانون فرد باید حداقل در یکی از قالبهای شغلی از جمله ? فرمت ثبت شرکتها و موسسات ? فرمت کانونهای تبلیغاتی با پروانه ارشاد ⚫️ فرمت واحدهای صنفی با پروانه اتاق اصناف(مثل آتلیه ها، فروشگاههاو . . .)

گواهی مقررات هوایی ام خیلی وقت است صادر شده است و آزمون دادم ولی گواهینامه خلبانیم صادر نشده، چرا؟2020-04-14T15:55:40+04:30

گواهینامه خلبانی پس از تکمیل مدارکتان در اتحادیه، دادن آزمون خلبانی در نزد نمایندگان کارگروه پهپاد در یکی از شهرها و پس از تایید نهادهای ذیصلاح صادر می شود و زمان بر است.

برای دریافت سند و پلاک چه مدارکی نیاز است؟2020-04-14T15:59:19+04:30

آدرس اینترنتی سامانه ثبت پلاک پهپاد چیست؟2020-09-26T19:21:19+03:30